میدان نقش جهان از دید برادران شرلی

آنتوني شرلي ( Anthony Sherley ) و برادر کوچکترش روبرت شرلي دو انگليسي بودند که در سال 1599 ميلادي و در زمان حکومت شاه عباس کبير به ايران آمده، و در دربار دولت مستخدم گرديدند.
    در سفرنامه اي که از آنان به جاي مانده، بيشتر اوضاع و شرح حال روزمره ي آنها بررسي شده و اشاره ي چنداني به وضع فرهنگي، هنري و معماري ايران نشده است.همچنين در اين مدت اشاره اي به اوضاع ميدان نقش جهان نشده و تنها در مواردي چند، بدون اينکه به نام ميدان اشاره اي شود، اشاراتي جزيي شده است. چنانچه از اين سفرنامه همين مي توان استنباط کرد که ميدان نقش جهان ميداني بزرگ بوده که کاخ سلطنتي شاه عباس کبير (عالي قاپو) در آن قرار داشته، و در کنار اين امارت هم محل توليد تفنگ و تيروکمان و نيزه و شمشير بوده است. در ادامه گوشه هايي از اين سفرنامه آمده است:
   
    بعد از ورود ما به شهر، به عمارت پادشاه که در ميدان بزرگ است پياده شديم. حاکم شهر و سر روبرت شرلي سه دفعه به زانو افتاده و آستان را بوسيدند. بعد از اين امر سربازي خطبه خواند...

*****

    اگرچه در اين اواخر بعضي ها نوشته اند که در ايران استعمال اسلحه ي آتشي معمول نيست، ولي من بايد معترف شوم که در هيچ جا لوله ي تفنگ بهتر از لوله هاي ايران نديدم و پادشاه در جنب امارت سلطنتي خود در اصفهان [عالي قاپو] قريب دويست نفر عمله دارد که مشغول اين کار هستند و دائم تفنگ و تيروکمان و نيزه و شمشير مي سازند.

/ 2 نظر / 28 بازدید
احسان هستم ...

سلام عزيز ... ميبينم كه وبلاگت افتاده رو دور و ماشاله داره ميتركوني واقعا كه من به اطلاعاتم زياد ميشه كه تا ميام تو اين تاپيك . ممنون كه از شهرمون و تيممون مينويسي