یونسکو را به جان نقش‌جهان نیندازید!

یونسکو را به جان نقش‌جهان نیندازید
فازی که میدان نقش جهان اصفهان را از میدان به در می‌کند

  این روزها میدان نقش جهان بحث داغ محافل شده است، نقش شگفتی‌ که وقتی به سنگ فرش‌های ترک خورده‌اش می‌نگری از بی‌توجهی به این میدان تاریخی رنج می‌بری، اما بحث چیز دیگری است.

خبرگزاری فارس: فازی که میدان امام اصفهان را از میدان به در می‌کند

 

به گزارش خبرگزاری فارس از اصفهان، مسئولان قطار شهری اصفهان در اجرای محور‌های شرقی ـ غربی که از زیر میدان نقش‌جهان می‌گذرد، اصرار دارند، این گفته را علویان‌صدر معاون میراث فرهنگی کشور تایید و تاکید می‌کند که اگر این طرح ادامه پیدا کند حذف میدان نقش‌جهان و مجموعه‌ اطراف آن جدی می‌شود، با این حال تمام کارشناسان و دوستداران میراث فرهنگی مخالف این اقدام هستند.

اما مسئله اینجا است که مسئولان شهری گویی عرق بومی و هویت تاریخی اصفهان را به تصمیمات عجیب و غریبشان ترجیح می‌دهند و فکر آیندگان نیستند، گویی برایشان مهم نیست چه بر سر هویت این شهر می‌آید و بهتر است به این فکر کنند که شهر اصفهان از آن شخص خاصی نیست بلکه متعلق به کل دنیا است.

به گفته مسئولان سازمان میراث فرهنگی و بسیاری از دوستداران این حوزه، عبور قطار از زیر میدان نقش‌جهان، خطری جدی علیه این اثر بزرگ ملی و جهانی است، اما با این حال هنوز رئیس شورای اسلامی شهر اصفهان این خطر را تایید نمی‌کند.

عباس حاج‌رسولیها رئیس شورای شهر اصفهان صحبت‌های معاون میراث فرهنگی کشور را تکذیب کرد و افزود: هنوز مشخص نیست که معاون میراث فرهنگی با چه هدفی قصد دارد اصفهان پایتخت فرهنگی جهان اسلام را تخریب کند، صحبت‌های وی نه ‌تنها علیه اصفهان که علیه کشور است.

براساس گفته‌های متولیان میراث فرهنگی بهترین راهکار برای حفاظت میدان نقش‌جهان در فهرست یونسکو این است که مسئولان شهری به نظر سازمان میراث فرهنگی توجه و مطالعه و عبور خط دو قطار شهری از یک مسیر دیگر را آغاز کنند، چرا که به اعتقاد آنها پرونده نقش‌جهان در مورد برج جهان‌نما هم‌چنان باز است و این امکان وجود دارد که یونسکو به این مورد ورود پیدا کند و خطر حذف میدان از فهرست میراث جهانی دوچندان شود.

حاج‌رسولی‌ها معتقد است که پنج سال طول می‌کشد قطار شهری از محور غربی و شرقی عبور کند و هنوز کلنگ خط دو زده نشده است.

حالا پنج سال دیگر و یا هر زمان دیگری، عبور مترو از کنار میدان نقش جهان نشان از اوج بی‌توجهی و بی‌اهمیتی به این اثر شگرف تاریخی و در نهایت، اوج بی‌احترامی به خواست و سلیقه مردم و هویت بومی است.

اینکه مسئولان شهری قصد داشته باشند به هر قیمتی طرح‌ها و برنامه‌هایشان را عملیاتی کنند جای تعجب دارد.

 

منبع: خبرگزاری فارس

/ 0 نظر / 38 بازدید