میدان نقش جهان از دیدگاه نوردن

    هرمان نوردن (Hermann Norden) یک آمریکایی انگلیسی الاصل بوده که در سال 1880 میلادی متولد شده است. وی در حدود سال 1308 خورشیدی از اصفهان بازدی کرده و کتاب او با نام زیر آسمان ایران در سال 1928 منتشر شد. آنچه در ادامه می خوانید قسمت هایی از نوشته های او مربوط به میدان نقش جهان اصفهان می باشد.
تقارن نوروز و ماه رمضان:
    ... در این سال، نوروز مقارن بود با ماه رمضان و همه ی مردم طی روز از خوردن غذا خودداری می کردند.
    در این ایام هر روز ساعت پنج صبح با شلیک توپی در میدان شاه اعلام می شد که روز عبادت و روزه داری آغاز شده است و مردم باید تا شش بعدازظهر از خوردن طعام امتناع کنند.
میدان شاه اصفهان:
    وارد میدان شاه اصفهان شدیم. در یک طرف میدان، قصر باشکوه و سلطنتی عالی قاپو قرار دارد. مسجد شاه در یک طرف میدان، سربازخانه هم در طرف دیگر و ضلع دیگر میدان، ورودیه ایست به بازار اصفهان. میدان شاه شاهد وقایع بیشمار تاریخی بوده است. شاهزادگان و نجبا و اشراف در این میدان به بازی چوگان می پرداخته اند. بازی چوگان از تفریحات مخصوص ایرانیان قدیم بوده است. این ورزش که اسب سواری توام با نشانه رفتن و هدف گیری است بازی مخصوص شاهزادگان بوده و جزو برنامه های تربیتی آنها محسوب می شده است. دانشمندان رسالات و مقالاتی در مورد فنون و فوائد این ورزش می نوشته اند و استادانی وظیفه داشتند تا فنون این بازی را به شاهزادگان و نجبا بیاموزند.
    بازی چوگان از ایران به کشور چین برده شد و بعدها کشورهای ژاپن و تبت و هندوستان از این ورزش استقبال فراوان کردند. آوازه ی این ورزش اشرافی به امپراطوری بیزانتین رسید، سپس انگلیسی ها و هلندی ها که این بازی را در هندوستان دیده بودند آن را در کشورهای اروپا متداول کردند. امروز چمن های میدان شاه با آب پاش های حلبی آب پاشی می شوند و بعد چند اسبی به میدان آورده می شود و همه ی بازیکنان انگلیسی هستند.
    مسجد شاه در پیش روی من قرار داشت و عطشی شدید برای بازدید داخل آن در خود احساس می کردم. من مجذوب این بنای عظیم و باشکوه و کاشی کاری های بی همتای آن شده بودم. اما به من گفته شد که غیرمسلمانان راهی به داخل این مسجد ندارند و من باید فقط با دیدن گنبد و مناره ها فرصت را مقتنم شمارم.

/ 0 نظر / 45 بازدید