میدان نقش جهان به قلم دکتر هنرفر

شکوفایی اصفهان
    شاه اسماعیل اول به شهر اصفهان علاقه ی وافر داشت. احداث باغ بزرگی به نام نقش جهان که در زمان شاه عباس اول به میدان نقش جهان تبدیل گردید از مستحدثات اوایل دوران پادشاهی وی به شمار می رود و هرگاه که به اصفهان می آمد در عمارت دولتخانه باغ نقش جهان اقامت می کردو به هنگام توقف در اصفهان بیشتر به شکار علاقه مند بود و معمولا در اطراف آتشگاه اصفهان به شکار می پرداخت و با آن که تبریز عملا پایتخت او به شمار می رفت، مهمترین آثار تاریخی دوران فرمانروایی وی هنوز در شهر اصفهان برپاست.
میدان نقش جهان
    در محل این میدان (قبل از آن که شهر اصفهان به پایتختی صفویه انتخاب شود) باغی وسیع وجود داشته است به نام نقش جهان. در دوره ی شاه عباس اول، آن باغ را تا حد امروزی آن، وسعت داده اند و در اطراف آن مشهورترین و عظیم ترین بناهای تاریخی اصفهان که شهره ی آفاق است مانند مسجد جامع عباسی و مسجد شیخ لطف الله و عمارت عالی قاپو و سردر قیصریه به وجود آمده است. طول این میدان از شمال به جنوب بالغ بر 500 متر و عرض آن حدود 165 متر است.در قرن یازدهم هجری (قرن هفدهم میلادی) این میدان یکی از بزرگترین میدان های جهان بوده است و در دوره ی شاه عباس و جانشینان او محل بازی چوگان و رژه ی ارتش و چراغانی و محل نمایش های مختلف بوده است. دو دروازه ی سنگی چوگان از آن دوره هنوز در شمال و جنوب میدان از عظمت دیرین آن حکایت می کند. شرح مفصل این میدان را سیاحان مشهور اروپایی که در عصر صفویه از پایتخت ایران دیدن کرده اند مانند شوالیه شاردن فرانسوی، تاورنیه، پیترو دولاواله، سانسون، انگلبرت کمپفر، و دیگر سیاحان اروپایی عصر صفویه و قاجاریه به دست داده اند.

میدان نقش جهان در اواخر عهد قاجار

میدان نقش جهان در اواخر عهد قاجار

 

میدان نقش جهان و مرکز شهر اصفهان

 

میدان نقش جهان

میدان نقش جهان و مسجد جامع عباسی

 

میدان نقش جهان در گذشته ی نه چندان دور

میدان نقش جهان در گذشته ی نه چندان دور

/ 3 نظر / 82 بازدید
Mohammad Ramezani Pour

با سلام به سایت ما نیز سری بزنید شاید مطالبی که میخواهید بدست آورید. جهت آمار بازدید و کسب رتبه با سایت پاتوق شهر تبادل لینک کنید.(وقت چندانی نمی گیرد.) راستی انجمن هم افتتاح شد که شما دوستان عزیز میتوانید مشکلات و سوالات خود را مطرح نمایید.(مخصوصا در زمینه ی وبلاگ و کد نویسی) آدرس سایت = http://www.patoghshahr.ir آدرس تبادل لینک = http://www.link.patoghshahr.ir آدرس انجمن سایت =http://www.patoghshahr.ir/Forum موفق باشید!

بهترین کسب درآمد اینترنتی

سلام خداییش وبلاگ خوبی داری اگه می خوای از بازدید های وبلاگت درامد مستقیم بگیری می تونی تو سایت زیر عضو بشی و بعد از اینکه پولت به 1000 تومن رسید تو کمتر از 12 ساعت بگیریش فقط کافیه کد کسب درامد رو ازش بگیری و تو وبلاگت بزاری من خودم عضوشم سایتش عالیه. http://parspa.s2a.ir

تبادل لینک

سلام خداييش وبلاگ خوبي داري. یه سر بهم بزن تا با هم تبادل لینک کنیم منتظرتم. یادت نره نظر هم بدی. http://mihancrack.ir