رفع خطر حذف میدان نقش جهان از فهرست آثار جهانی

    به گزارش خبرنگار شبكه ی خبر رئیس سازمان میراث فرهنگی و گردشگری گفت: میدان نقش جهان سال هاست كه جزء آثار ثبت جهانی است و كمیته میراث جهانی نیز حافظ این قبیل آثار می باشد.
    اسفندیار رحیم مشائی درباره علت اینكه این اثر تاریخی كشورمان در فهرست آثار درمعرض خطر قرار گرفته بود افزود: با ساخت برج جهان نما در حریم این اثر تاریخی كمیته میراث فرهنگی جهانی با اعتراض به ساخت این برج تصویب كرد چنانچه تغییر و تعدیلی در ارتفاع این برج رخ ندهد میدان نقش جهان اصفهان را كه یكی از آثار تاریخی ایران و جهان است به فهرست آثار در معرض خطر منتقل خواهد كرد .
    وی ادامه داد: پیگیری این مسئله از سوی كمیته میراث جهانی به طور جد دنبال می شد تا سرانجام در اجلاس دوربان سال 2006 (خرداد 1385) مصوب شد كه ایران ارتفاع برج نامبرده را تا بهمن همان سال تعدیل كند در غیر این صورت میدان نقش جهان به طور خودكار از فهرست آثار تاریخی جهان حذف می شود.
    مشایی با اشاره به اینكه خط خوردن این اثر تاریخی نشان دهنده ضعف ما در مدیریت آثار تاریخی كشورمان است اظهار داشت: سرانجام با نشست های متوالی مسئولان میراث فرهنگی كشورمان و اقدامات دولت در كاهش ارتفاع برج جهان نما در اجلاس كمیته میراث جهانی امسال كه اوائل خرداد در نیوزلند برگزار شد موضوع قرار گرفتن میدان نقش جهان در فهرست آثار در معرض خطر منتفی شد. وی درباره برنامه های این میدان كه در فهرست آثار تاریخی باقی ماند گفت: برپائی جشن ملی وبین المللی در آبان ماه و دیگر برنامه های متنوع فرهنگی با هدف اثبات تعهد و پایبندی كشورمان در حفاظت از آثار تاریخی و ملی پیش بینی شده است.
      منبع: شبکه ی خبر

644awjt.jpg
/ 0 نظر / 40 بازدید